Saturday, May 15, 2010

New litter July 2012 !


   OUR NEW LITTER: 

 DAI TOSHI AND TOSAWORLD AKIKIRO              

                          PUPPIES ARE BORN AT 11th July 2012.!

More info on our Home page : pictures of the parents and their pedigrees ...
Also,you can visit our web site : 


                     



 New puppies are born at 20th February 2011.!!!!






PUPPIES/NEWS


OUR NEW TOSA INU LITTER OF  DAI TOSHI DU CENTER CLUB MOLOSS  WOLF AND MAD MAX     - February 2010.



Sunday, January 31, 2010

South Africa`s mastiff --- The Boerboel

Boerboel History
















The history of the Boerboel is a fascinating story,from ancient times.Story about Boerboel begins in Assyria,in about 640 BC.Two Assyrian Kings used large dogs to hunt lions and wild horses.Later,King of Albania gave Alexander the Great as a gift one large dog.Alexandar the Great was impressed by the size of the dog ,but soon was dissapointed when the dog refused to hunt bears,wild boars and deers.The dog was killed,but Albanian King replaced the dog and gave instructions- if it was going to be used for hunting,it would need a challenge.The dog was offered both lions and an elephant….Alexandar was greatly impressed.
Canus Molossus had an important effect on the large dog breeds of today.It was used in the times of Roman games.Romans spread this breed throughout Europe ,including British Islas.
A Barbaric tribe in southern Ethiopia known as Cynomones,had dogs that were described as Indian dogs.They were descendents of the Babylonian dog,described as large ,strong dogs,suitable to fight lions.
The Cynomones bred a large number of these dogs,because in late summer,large number of migrating wildbeest trekking past the Cynomones stampeded or destroyed their simple houses or shelters and other possessions.















The dogs were specifically used to keep wildebeest away from their homes,but also to catch them.














During the remainder of the year,they were used to hunt other animals.They also milked the bitches,just like other tribes milked their cattle or goats.
In Africa various tribes move south when they came into the contact with Europeans,naturally their dogs moved with them.
As trading between East and West started developing,1652 Jan van Riebeeck was sent to establish a trading post at the southern part of Africa.For his protection,van Riebeeck came with Bullenbijter.Other colonialists also brought other large mastiff-type dogs with them.

Here Europe meets Africa- in the dog sence.
Therefore it can be said the Boerboel was bred mainly from two sources of genetic material: the Bullenbijter with its early roots in Albania and Syria and later in Europe,and the Indian dog of the black tribes of Africa with earlier roots in Babylon.
These statements also explain why Boerboel is structually much better of than other Mastiff-dogs.The genetic material that came together in Africa,has more pure,originall Syrian bloodlines that any other breed in the world.
During the period of 1652 to 1838 the original Bullenbijter bloodline and other dogs of the colonists were of necessity more isolated than after the start of the Great Trek in 1838.
The crucible of the Boerboel started after 1838 and continues today.
The large European dogs crossed with the strong African bloodlines.The Boerboel developed from 1652 up to about 1900 by farmers (Boers) in South Africa who were threatened by every kind of dangerous predators.
Since 1980 ,with forming SABTHBSA and the EBBASA,selective breeding has resulted in what we know today as the South African Boerboel.
Thanks to the visions of SABT the Boerboel is now being preserved and is on the rise.

Istorija Boerboela
Boerboel ima dugu i fascinantnu istoriju kao jedan od najistaknutijih pasa Afrike.Priča o njemu počinje u drevnoj Asiriji, 640 g.p.n.e. Dva Asirijska kralja su ostala zabeležena u istoriji i po tome da su koristili veoma velike pse u lovu na lavove i divlje konje.
Figure rađene na terakoti iz tog perioda danas se nalaze u mnogim svetskim muzejima i prikazuju vrlo velike,krupne i snažne pse koji samim svojim izgledom odaju neverovatnu snagu,što dokazuju i crteži i zapisi iz tih davnih vremena.

Sumerska civilizacija,vrlo je stara i o njoj je otkriveno i zapisano mnogo toga,između se provlače i dokazi o postojanju velikih molosa,pasa koji su se zajedno sa vojnicima i stanovništvom,nakon ratova i osvajanja novih teritorija, naseljavali i ka Mediteranu i Evropskom kontinentu.
Kralj Albanije poklonio je Aleksandru Velikom jednog od tih velikih pasa kao znak prijateljstva i dobrih odnosa.
Aleksandar je bio impresioniran njegovom veličinom,ali se uskoro veoma razočarao jer je pas odbijao da lovi medvede,jelene i divlje svinje.Naredio je da ubiju psa,međutim,čuvši to,Albanski kralj je odmah poslao drugog psa uz precizne instrukcije – “ako ga želiš koristiti u lovu ,stavi pred njega prave izazove”.Pas je bio suočen sa dva lava i jednim slonom….
Pokazao je takvu veštinu,snagu,borbenost i hrabrost,da je Aleksandar bio zapanjen i oduševljen postojanjem ovakvih životinja.Medju odgajivačima Molosa i dan-danas kruže ovakve priče.














Canus Molossus je poznat iz vremena Rimskih igara.Rimljani su tokom svojih pohoda i osvajanja, ove pse prostrli po Evropi,pa tako i do Britanskih Ostrva.Ovi psi imali su veliki uticaj na nastanak velikih pasmina koje i danas postoje,a među njima i na nastanak Boerboela.
Varvarsko pleme koje je naseljavalo jug Etiopije,poznato pod nazivom Cinomoni,imalo je takođe svoje pse.Nazivali su ih Indijanski psi i veruje se da su oni bili potomci Vavilonskih pasa,jer i samo pleme vodi poreklo iz Vavilona.
Ovo pleme odgajalo je veliki broj pasa jer su im bili ,u pravom smislu reči-od životne važnosti.Pri kraju leta,svake godine ,dešavao se stampedo i najezda divljih zveri koje su se selile i pravile pustoš za sobom.Cinomonski veliki psi napadali su divlje zivotinje,terali ih dalje
od naselja i ubijali ih,čime su branili skromne naseobine i posede svojih vlasnika,a što je najvažnije-branili su i njihove živote.
Bili su veoma krvoločni,snažni i hrabri,a tokom ostatka godine ,kada nije bilo potrebe za masovnim hajkama na divlje životinje,pripadnici plemena su ih vodili sa sobom u `običan` lov.
Poznato je da su njihove žene muzle mleko od kuja i koristile ga u ishrani,kao što se koristi kravlje ili kozije mleko.
Vremenom, dolazilo je do pomeranja ovog plemena ka jugu Afričkog kontinenta,a samim tim i njihovi verni čuvari,koji su ih pratili na tom putu,nalazili su nova mesta za svoj opstanak.

Dolazilo je i do kontakta sa Evropljanima ,a naravno da je moralo doći i do kontakta evropskih pasa sa Indijanskim psom.
Razvojem trgovine između Istoka i Zapada , 1652god. Jan van Riebeeck,Holandski administrator,bio je poslat na jug Afričkog kontinenta,da ustanovi trgovačke odnose između svoje zemlje i Afrike.Smatra se osnivačem grada Kejptauna.

Da zaštiti sebe i svoju porodicu na toj novoj,još neistraženoj zemlji , punoj raznoraznih opasnosti ,poveo je sa sobom `Bullenbijtera`.

To je bio velik i krupan pas tipa mastifa,koji se u Evropskim zemljama koristio za naterivanje i čuvanje stoke,da štiti posede,zemlju i svoje vlasnike.
U pitanju su psi vrlo starog i `slavnog` porekla,koreni im sežu do Sirije i Albanije,a kasnije stižu i šire se po Evropi.
Dve su osnovne linije pasa čijim ukrštanjem smo dobili junaka naše priče,prvog afričkog mastifa-Boerboela.To su: stari Vavilonski pas-Indijski pas i Bullenbijter.
Od 1652 pa sve do 1838 tokom procesa velike seobe (Great trek) sa juga ka centralnoj i severnoj Africi,kako lokalnih farmera koji su se zvali Boers,tako i doseljenika,najvećim delom Holanđana,dolazilo je i do raznoraznih ukrštanja raznih evropskih rasa sa tadašnjim,`pravim` Boerboelima.


`Razaranje` originalnog sastava,osobina i izgleda Boerboela nastavljena je skoro do današnjih dana.
I drugi kolonisti,iz raznih evropskih zemalja dovodili su svoje pse.Britanski doseljenici su 1820god. sa sobom doveli pse tipa mastifa i buldoga.Francuzi su doveli Bordoške doge, a Španci svoje mastife.Pored ovih pasa ,u Afriku stižu i Danske doge,Bernardinci i Bulterijeri.
Ukrštanja su preduzimana da bi se povećao izvor gena i da se uvedu `željene` karakteristike.Krajem 19.veka, De Beers je iz Britanije uvezao proverene Bulmastife da služe kao psi čuvari u poznatim rudnicima dijamanata Južne Afrike.I oni su se koristili za ukrštanja sa Boerboelima,dajući im snažan čuvarski instinkt .
Tako su se srele Evropa i Afrika --- u psećem smislu.
Veliki evropski psi ukrštani su sa snažnim i izuzetno hrabrim afričkim linijama pasa.Od 1652god. pa sve do 1900god. Boerboela čuvaju i razvijaju farmeri u Južnoj Africi.Psi štite porodicu,imanje i stoku od mnogih četvoronožnih,ali i dvonožnih predatora.Veoma su privrženi svojim vlasnicima,pogotovu deci,a izuzetno agresivni prema uljezima.
Konačno,definicija rase je postignuta osnivanjem Juznoafričkog Udruženja Odgajivaca Boerboela 1983god. Prvo Nacionalno ocenjivanje pasa je održano 1990.god.Prečišćavanje rase je na dobrom putu i mnogi izazovi leže pred onima koji su uključeni u odgajanje ove veličanstvene rase.

Odgajanje u Južnoj Africi nadgledano je od strane nekoliko organizacija – Južnoafričko Udruženje Odgajivača Boerboela SABT , Istorijska Boerboel Asocijacija HBSA,treća organizacija je Elitno Boerboel Udruženje Južne Afrike EBBASA ,ono ima najstrožije zahteve za upis i registraciju.
Zajednički su doneli detaljan standard rase u kome su opisane sve karakteristike Boerboela,a svi psi koji su registrovani od strane udruženja,podvrgavaju se procenama prema odredbama ovog standarda (appraisals).
Da bi Boerboel  bio registrovan za uzgoj,mora posedovati barem minimalne kvalifikacione ocene od 75% . Uzimajući u obzir da su najbolji psi u zemlji postizali ocene 90-95% , to je visok kvalifikacioni zahtev,ali samo tako se može očuvati ono najbolje i najkvalitetnije što Boerboel može da nam pruži.
Današnji Boerboel,`prečišćava` se od svih loših primesa,koje su mu veoma naškodile tokom perioda dužeg od jednog veka,današnji Boerboel je idealan čuvar doma,kao sto su bili i njegovi preci.
Da li je to prava afrička priča o uspehu….jeste,naravno,pogledajte ih samo i biće Vam sve jasno….








Contact



Arka de Noe kennel
Serbia

mobile phone :+381 63 528-112

Thursday, January 7, 2010

TOSA INU- MORE THAN A DOG


History of fighting dog- Tosa Inu
The Tosa Inu (dog) or Tosa Token (fighting style dog) is the most feared and revered of all Japan`s canine species.
Fighting dogs in Japan were first seen about 200 years ago in hands of noble Samurai warriors.This particular dog and its style of fighting are deeply rooted in the traditions and culture of the ancient Samurai warriors.





       

When these returned home from battle,different from the other townsfolk,who were merchants,artisans and service providers,the soldiers had to wait for another war to be declared to be gainfully employed.Many times in their waiting,they turned to fighting amongst themselves.Looking with disdain upon this practice,a very powerful Samurai Warlord encouraged his men to engage in dog fighting instead.This made the Tosa very popular and that same Samurai chief known by the name of Chozogabe,went on to establish the rules for dog fighting.But,when Toku Oawa,the famous `Edo Ela` defeated Chozogabe,he wanted to eliminate Chozogabe`s people.Matters became worse when a change to the Samurai code was in place,making for a very difficult transition.These factors lead to the encouragement of dogfighting to appease the frustrated soldiers and,to the development of the Tosa as a superior fighter.
The tradition of dog fighting was especcially popular in the Tosa district of Shikoku.The product of thoughtfull eugenic manipulation by the Japanese,the Tosa dogs active in fighting,were not the present day incarnation.
Between 1866 and 1869 many foreigners with big sized dogs entered the country.Japanese were impressed by the size,strength and endurance of these Western dogs.
To create the Tosa,they crossbreed the Shikoku ken with Bulldogs(1872),Mastiffs (1874),German Pointers (1876), Great Danes (1924), Bull Terrier and St.Bernards all of which were used to improve the bread by sequential mating.
Type of care for Tosa
When the Old English Mastiff experts went to Kochi,in Japan,they saw the excellent bone structure of the Tosa and they were very impressed ,and this good result was due to excellent balance of calcium in the bone.An important factor to understand here is that the calcium levels of water in Japan are deficient compared to Europe`s.Taking this into the consideration ,the Tosa was originally produced through the Shikoku Inu and the English Bulldog.All origins of Tosa today are Shikoku Inu,English Bulldog,Mastiff,Great Dane Dogo,Saint Bernard,Bullterrier and Poenter.

That is why we had to administer to our dogs extra amounts of vitamins,calcium and minerals to their diet,and thus,provide good bone development.On the other hand ,it is possible that some Tosas may have problems with their legs because of their large body.This is why we have to be very careful especially between the ages of two and nine months,a period in which the dog grows rapidly.As you may know,the hind quarters sometimes grow faster than the front until the animal develops completely and in this process your dog may a begin to look like a Fila.You should look at your dog every week to check that the head is growing proportionally ,if not,than a change in diet might be required.In reference to diets,there is ot much difference in the manner of caring for similar dogs like Fila,Mastiff and other large and long breeds.
About import from Japan
Tosa is a dog from Japan,their National treasure, has a long history involving Imperial Dynasties and great hystorical figures all interwoven into Japanese heritage..We find that this dog is not very well known even in Japan ,and adding to it`s mystic are,the secretive practices of the breeders who organize themselves in groups of 30-40 .The groups are guided by a designated leader,who menages and conditions the animals and is responsible for all decisions concerning the dogs.
Japanese Tosa aficionados are not selling Tosa dogs because of economical hardship,it is because you have the desire to acquire a puppy of that breed and have contacted the Japanese Tosa men for the arrangement of such a transaction.
The Japanese Tosa breeder may assist in choosing a healthy dog for you,but there is no guarantee against genetic problems or anything else,you take the risk when you decide to make the purchase.When requering a guarantee in the purchase a Tosa breeder feel that he is compromising his good faith.This can cause them to refuse to help you get a Tosa because in all reality they usually breed for themselves and not for the general public.

They are the Sumo Wrestler counterpart in the dog world.The peak of dog fighting history was between the end of the Meiji period and the beginning of the Showa period.During this time a large number of great fighting dogs were produced.Fighting tournaments were held often and Tosa fighting dogs are very well known throughout Japan.
A good Tosa for the Japanese is one that has a good head,a powerfull neck,excellent wrestling ability and the potential to become an intelligent fighter. With that purpose on mind,a career is forged to guide the dog to Yokozuna (Champion) status or Grand Yokozuna (Grand Champion) ranking,the maximum position attainable in Tosa tournaments.
As a companion,Tosa`s are ineffably affectionate,obedient and protective,and despite their great size,they are gentle and deferential to their owners…..as we already said…..Tosa Inu-more than a dog….






TOSA INU - VIŠE OD PSA …

Istorija Tosa Inu utkana u Japansku kulturu

Bez sumnje možemo reći da je Tosa jedna od najfascinantnijih ,ali u isto vreme i jedna od najmanje proučenih pasmina.Tosa Inu je japanski borbeni pas,životinja legendarne hrabrosti I inteligencije koja svojom pojavompleni oči posmatrača.Opisan je kao Sumo rvač u svetu pasa i smatra se nacionalnim blagom u Japanu.


Borbeni psi u Japanu se prvi put spominju pre oko 200 godina ,uz plemenite Samuraje ratnike.Često se dešavalo,u periodima čekanja između ratova ili bitki,da se Samuraji okrenu borbama među sobom.Posmatrajući sa prezrenjem ovaj njihov običaj, vođa Samuraja, poznat kao Chozogabe,ohrabrivao je svoje ljude da svoje pse puštaju da se bore umesto njih samih.Ustanovio je i pravila za borbe pasa,što je tadašnju `Tosu` učinilo veoma popularnom. Međutim,kada je Toku Oawa,poznatiji kao `Edo Ela`,porazio Chozogabea i preuzeo moć,želeo je da eliminiše Chozogabe-ove ljude.Uveo je promene i u samom Samurajskom kodeksu časti,što je još više zakomplikovalo tranziciju.Svi ovi faktori su vodili ka ohrabrivanju održavanja borbi pasa,koje su umirivale frustrirane vojnike,a `Tose` razvile u superiorne borce.

Tradicija borbi pasa je posebno bila popularna u Tosa oblasti ostrva Shikoku.Produkti tadašnje manipulacije `dobrim genima` -`Tose` aktivne u tadašnjim borbama,nisu ono što Tose danas predstavljaju.
Između 1866. i 1869. godine mnogo stranaca pristiže u Japan sa svojim krupnim psima.Japanci su bili impresionirani veličinom,snagom i čvrstinom ovih Zapadnjačkih rasa.Da bi stvorili Tosu kakvu mi danas poznajemo,ukrštali su svog psa Shikoku ken prvo sa Buldogom (1872),Mastifom (1874),Poenterom (1876), Nemačkom Dogom (1924),Bulterijerom i Bernardincem.Sve ove rase pojedinačno doprinele su današnjem fenotipu i genotipu Tosa Inu pasa.

Dva puta tokom XX veka sve japanske rase,uključujući i Tosu,bile su na ivici istrebljenja i nestanka- tokom II Svetskog rata,zbog nedostatka hrane i surovih ratnih uslova,a nakon toga je došlo do pojave epidemije pseće kuge.
Udruženje za zaštitu Tosa ,sačuvalo je u tom periodu 12 pasa,koji su po svom karakteru i tipu bili potpuno autentični predstavnici svoje rase.Odvedeni su u oblast Aormi na severu Japana,u toj oblasti je bilo najmanje štete i ratnih dejstava.
Od ovih 12 primeraka Tosa potiče većina današnjih pasa.
Tose su tokom perioda pre početka II Sv.rata prenete u Koreju i Tajvan gde se i danas odgajaju.

Način nege pasa Tosa Inu

Kada su eksperti za stare Engleske Mastife posetili Kochi u Japanu,zapazili su fantastičnu koštanu strukturu Tosa.Ovakav rezultat je proizilazio iz odličnog balansa kalcijuma u kostima.U današnje vreme potrebno je našim psima ishranu obogaćivati izbalansiranim količinama vitamina,minerala i kalcijuma i time omogućiti pravilan razvoj kostiju.Ipak,postoji mogućnost da Tose imaju problema sa nogama zbog svog krupnog tela.Zbog toga moramo biti obazrivi u periodu od drugog do devetog meseca ,jer je to period u kome pas rapidno raste.Kao što vam je možda već poznato,zadnji deo tela se ponekad brže razvija od prednjeg ,a nakon toga se pas vremenom potpuno formira.Tokom tog procesa pas može početi da liči na Filu.Treba obratiti pažnju da li se glava razvija proporcionalno,u slučaju da nije tako,preporučuje se promena u načinu ishrane.Što se ishrane Tosa tiče,nema velike razlike u načinu hranjenja kao i kod pasa File, Mastifa i drugih krupnih rasa.

Koliko je teško nabaviti Tosu iz Japana?

Tosa Inu je za Japance Nacionalno blago,ima dugu istoriju vezanu za Imperatorske Dinastije i važne istorijske ličnosti,utkana je u japansko nasleđe.Ipak,o ovom psu se ne zna previše ni u samom Japanu,priča o njemu obavijena je velom tajne i misterije.Sami odgajivači Tosa su organizovani u grupe,njih 30-40,imaju svoga lidera koji donosi sve važne odluke.
Veliki broj Tosa u Japanu su u vlasništvu Yakuza.


Što se tiče uvoza psa iz Japana,iako vam osoba iz Japana može pomoći da pronađete odgovarajuću Tosu,zapamtite da ih oni ne prodaju iz ekonomskih razloga,zarade radi,već samo zato što vi imate veliku želju da sebi priuštite stene ove rase .Japanski odgajivači ne garantuju psa nikome.Mogu pomoći u odabiru zdravog psa za vas,ali nema garancije što se tiče genetskih problema ili bilo čega drugog.Vi preuzimate rizik kada odlučite da kupite psa.Ako ipak zatražite garancije ,time ga možete uvrediti ,jer će smatrati da nemate poverenja u njegov izbor.Lako se može desiti da odbije da vam pomogne da dođete do Tose jer ih oni prvenstveno odgajaju samo za sebe same.

Dobra Tosa prema Japancima je ona sa snažnom glavom,mišićavim vratom,odličnim borbenim sposobnostima i potencijalom da postane inteligentan borac.Sa ovakvim ciljem pred sobom,odgajivač obučava psa da ga borbama dovede do statusa Yokozuna –šampiona ili čak Grand Yokozuna-veliko šampionskog statusa,što je maksimalna pozicija koju mogu dostići na Tosa turnirima.

Tose u Evropi i Americi su odavno izgubile svoju prvobitnu funkciju i sada se izvode većinom samo kao kućni ljubimci na izložbe pasa.U Srbiji imamo zavidan kvalitet ovih pasa,mada ne posećujemo velike svetske izložbe zbog smanjenih finansijskih mogućnosti u odnosu na većinu evropskih zemalja.
Zahvaljujući vrlo bliskom poreklu naših Tosa sa autentičnim japanskim linijama ,možemo biti ponosni na pse koje odgajamo.


Kao Vaš pratilac ,Tosa je neizrecivo privržena,poslušna i zaštitnički nastrojena,i uprkos svojoj veličini,ona je nežna i puna poštovanja prema svom vlasniku….kao što smo na početku spomenuli…Tosa Inu je- više od psa…














Perro de Presa Canario












History of the Perro de Presa Canario

“El Presa Canario”

Manuel Martin Bethencort
(short version)
The Early Dogs of Islands
The domestic animals in the Canarian Archipelago before it was conquered by Castilian Crown,were part of the Aboriginal culture of the inhabitants of the islands.The dog was part of that culture and had many functions.They were used to watch and herd the goats and sheep,which were an important part of the economy for the natives:they were also used as a defence against the many raids made by invading forces,to guard property or consumed as food,in many cases and were a mythic and religious symbol.For a mainly pastoral people as were the natives of the islands,the dog was a fundamental element in the economy.
There are a number of references to the dog,and to the goat,the pig and the ship in popular folklore and in the writings of the various authors mentioning the small,wild dogs,wolf-like in appearance “but smaller” ,which were primitive and lives with their natives.There are references to this primitive dog describing it is a medium sized animal of some similarity with Australian Dingo,and to others,also medium-sized,but of better build and wider forehead.














Various authors reached the conclusion that there were two types of dogs which were different,especially in size,one was small and stocky and the other was bigger in size and had a wider head.
The invaders and conquerors that came succesively to the islands found the native dogs to be ardent,brave animals of great stamina.These dogs in the islands were the basis of the crossbreeding which start later with the introduction of differents breeds by the Spanish colonizers.
We can say that the most valuable historical reference is that made by F.E.Zeuner in his work: “Some Domesticated Animals from the Prehistoric Site of Guayadeque,Gran Canaria”,where he refers a medium-sized animal,with a wider head,which brings to mind something molosser in appearance ad,in a way,a “gripping” type of dog.
In the centuries following the conquest of the Canaries and in particular the 16th and 17th,various breeds of dog,gun dogs,bulldogs and sheepdogs were,of course brought into the islands along with other domesticated animals.The references in these records are of great value,althought they do not describe the morphology of the dog,they do name each dog in acordance with it`s function:dogs are used for hunting,to watch and herd livestock and as guard dogs-specifying in these cases their condition as a “gripping or seizing dogs” which proves their existence indisputably since the time of the conquest.

Historical News of the Existence of the Dogo in the Canary Islands
From the through out 16th century and according to the “Cedularios del Cabildo de Tenerife”,we would like to underline the following:
In the agreement with the Island Government of Tenerife,as from 5th February,1516,butchers will be allowed to have,at their service, a pair of “gripping dogs”,like two trained dogs,property of Don Pedro de Lugo,to get rid of dogs gone wild,in view of the damage done to livestock herds,as has been seen in areas of Adeje and Abona.
The Island Government reiterates,on 5th January,1526,that,by agreement and in view of the damage done the livestock herds by large “gripping” dogs,these dogs should be killed,and that only livestock owners,may keep these dogs in their service,and with the exception of those dogs used by Don Pedro de Lugo,who had enjoyed the privilege for many years of eliminating those dogs gone wild.
On 25th August,1617,Island Government allows,any person,without risk of punishment,to kill all “gripping” dogs,owned by neighbours,and which are loose and unchained,to avoid damage to livestock.
We cannot therefore,establish a hypothesis about the breed and variety reffered to as these “gripped” dogs,nor experiment nor speculate about whether it is one type or another.Neither can we check in drawings from the references listed,whether these dogs in the Canaries fitted the description of the particular kind of Mastiff,Dogo or Alano,but it seems evident thet they were extremely useful animals for the inhabitants of islands,whose economy,essentially peasant and rural,was based not only on agriculture,but also on livestock of seasonal pasturage,and later on cattle used for plowing,so important to cereal growers.
English influence
Once the slow,hard conquest of the archipelago was over, the dividing up and allotting of land started at the same time as colonists began arriving from mainland Spain and many other parts of Europe during 17th and 18th century.The process of settling the islands had barely begun when the Canary Islands became an almost obligatori stopover for Spanish ships sailing to America from the ports of Cadiz and Seville.The inclusion of the archipelago in shipping routes and it`s being a colonial settlement would mark its future,as very soon it would draw pioneers from many parts.

The srategic position of Canarian Islands in the Alantic was vital to Spanish ships en route to America,was also a priority for Duch,and more especially,English corsairs.Relations with England were established quite soon and many English traders settled in the islands from early on,from where they exported local crops and imported all kinds of manufectured goods.
The large British colony was based mainly on Gran Canaria and Tenerife.They brought their culture,their possessions,animals to guard their property,their pets,customs and traditions.
Looking back into the rich history of English cinophyles,we find that in that country dogs were bred for all their uses:as guard dogs,gun dogs,herd dogs and as pets,and that,from an early times,great care was taken with the training of the dogs to fight other dogs and other animals,such as bears,bulls,lions and badgers.
In the first centuries after the Spanish conquest of the Islands, the English dog considered the archetypal fighter was caled the Old English Bulldog,which was a medium sized,compact animal with a powerfull build and with the all requirements for relentless pursuit.
This dog had inherited the best of traditional bandage and of the Spanish “gripping” dogs,also known as the Spanish Bulldog,which was sometimes used to liven the blood of the English dogs.This kind of dog,which was ideal as a guard dog,was part of English environment at the Canaries.Later,moving on in time of the end of the 18th century and the beginning of the 19th century,another kind of the fighting dog appeared in England as a result of crossing Old English Buldog and the Old English Terrier,and which was called the bull and terrier.The result of this cross was smaller in size lighter,faster and hot-tempered.
The bull and terrier was the basis of all the fighting breeds,known as pit dogs,such as Pit Bull Terrier,Staffordshire Bull Terrier and the white Bull Terrier.All of these dogs which were medium or small in size,of strong constitution and easy to transport were brought to the Canaries to fullfil the requirements of the English colony.
The appearance of these emerging Eglish breeds led to inevitable crossbreeding with “gripping” type dogs already existing on the islands, in view of the fact that the archipelago was isolated,and scarcely inhabited.
At the same time as the “ gripping”dogs we have already spoken about,on the Canaries there had always been a dog used to herd goats in particular,and which was commonly bred on the island of Fuerteventura.Later,it spread to the other islands,where it was named and is still knowm as “majorero”or Dog of Fuerteventura after the island of its origin.It had a brindle-striped coat,was coarse and incorruptible character.
The crosses between “gripping dogs” and “majoreros” produced a medium sized animal,which was coarse and hard working,and which was known in the country as dog of the land-Perro de la Tierra.
The `Dogo Canario` and the Legend
In the early years of 20th century,we have dog of the land-Perro de la Tierra crossbreed with the English bull and terrier dogs,product of the bulldog and its variations.The blend had benefitial consequences of the morphologycal-structural aspects of the “gripping” dog and improved its condition as such.As there has no clear concept of the breed,people were only concerned with its functional qualities and so,there was not enough genetic control and the appearance of the population become heterogeneous in time.
We came across speciments that were very `bulldog` in appearance,stocky,compact,short in the face and whose coats often have large areas of white.Others are longer in the body,slimmer,with more of the `majorero` ,emphasized by the stripe-brindle coats across the range,longer,more wiry and rougher hair.Still others,with less genetic variability,where both bloodlines are equaly represented,producing medium-sized speciments,which are large,but not excessively so,longer in the body and often brindle coated,but with white paws and collars.
In the first thirty years or so of this century,dog fighting was legal in this country and was very common practice in the islands,but once forbidden,as a result of the Spanish Civil War in 1936,they became even more popular,albeit clandestinely,and this prohibition caused the population of the “gripping” dog to fall drastically.
The fights took place in the country or in urban areas of very low cultural level,and never matched the more sporting or sophisticated events brought to the islands by the English. They were not dark,murky spectacles,despite being hard,nor were they sinister or malicious on account of the betting,which was really almost non-existent.
The built of its adversaries contributed a great deal to this reduced situation.The “gripping” dog of the Canarian Islands is a multifunctional dog,it is not essentially `gladiator`,i.e. the bull instinct of its ancestors,that made the dog fights to the very end,is not so deeply etched on its genes.The Canarian Dogo always tries to get a good grip with the bite and will try to improve it and hold tight for a long time,which reminds us of the old bulldog.This is why the English crossed this dog to achieve combats with more action,more blood and which would last longer.
It was in the first half of this century when the Canarian Dogo became really widespread,when its prestige as a dog of great courage crossed our frontiers as a result of the trend in the Canaries to emigrate,especially to South America.












Istorija Perro de Presa Canario




Psi Aboridžina na Kanarskim Ostrvima

Nekada mirna,udaljena od Evrope i ostatka sveta,jos neistražena Kanarska Ostrva,naseljavali su samo stari narod Aboridžini.Još od tih davnih vremena,Kan. Ostrva bila su blisko vezana sa psima koji su ih naseljavali,toliko,da je naziv ostrva potekao od reči `Cano` što znači pas-odnosno ostrvo pasa, i deo su istorije.Psi su bili sastavni deo Aboridžinske kulture i njihovog života uopšte,pomagali su svojim vlasnicima u čuvanju stada ovaca i koza,da brane posede od najezde divljih zivotinja, bili su njihov mitski i religijski simbol.


Prema prvim zapisima,zaključujemo da su postojala dva tipa ovih primitivnih pasa.Podsećali su na vukove ali su bili nešto sitnije građe.Prvi tip je bio vrlo sličan Australijskom Dingu,a drugi- iste visine,ali šireg,jačeg tela i veće,jače glave.
Miran period na Kan.Ostrvima prekida se dolaskom Španskih osvajača koji stižu u 15.veku i vrlo brzo naseljavaju ova područja.Iz svoje matične zemlje donose mnogo toga novog i neobičnog za ove prvobitne,da ne kažemo i prilično primitivne stanovnike arhipelaga. Sa sobom dovode,pored domaćih životinja i svoje pse,tj. razne španske rase .Koristili su ih za različite namene,bilo je lovnih,ovčarskih pasa,zatim pasa za čuvanje stada i poseda.Španci su svoje pse nazivali jednim zajedničkim imenom,zbog određene karakteristike koju su svi posedovali,a to je da su bili dobri `hvatači`,znali su vrlo spretno da zgrabe i ščepaju plen. Po tome su ih nazivali “gripping”(drzač,hvatač) ili seizing (stegnuti,ščepati) psi.

Tokom vremena dolazilo je do mešanja i ukrštanja gore pomenutih domorodačkih pasa sa pridošlim španskim varijetetima,što je dovelo do stvaranja pasa sa vrlo oštrim i agresivnim osobinama.Ovi psi,nastali raznoraznim neplanskim ukrštanjima,bili su prilično agresivni,skoro poludivlji,nanosili su velike štete seljanima time što su napadali i ubijali stoku na imanjima,što je stvaralo velike probleme i morao se pronaći način na koji će se ovi psi obuzdavati i držati pod kontrolom.
Njihova pomoć pri čuvanju stoke je bila velika ali su morali biti pod budnim okom gospodara.

Istorijski zapisi vezani za pse na Kanarskim Ostrvima

Sporazumom Španske Vlade na ostrvu Tenerife iz 1515.godine,kao i tokom narednih godina,zabranjuje se njihovo slobodno kretanje i daje se za pravo svakom čoveku ,bez ikakvih zakonskih obaveza da ubije psa koji nije vezan ili zatvoren.Mogli su ih čuvati samo ljudi na svojim farmama krava ili svinja,ali vezane na lancu,jer su bili odlični u čuvanju i naterivanju stoke .Mesari su takođe imali dozvolu za njihovo čuvanje,bili su im potrebni, iz istih razloga.
Veleposednik pod imenom Don Pedro de Lugo je bio zaštitnik i ljubitelj ovih pasa i godinama ih je čuvao na svom imanju,čak mu je bilo dozvoljeno da ih pušta na divlje pse koji su takođe morali biti istrebljeni sa tih područja zbog štete koju su nanosili stanovništvu,u svakom pogledu.
Po crtežima i zapisima iz tog vremena ,došli smo do zaključka da su psi pripadali tipu Mastifa,Dogo ili Alano.

Engleski uticaj

Početkom 18.veka naseljavanje Kanarskih Ostrva se nastavlja,pored Španaca koji su prvi doseljenici,dolaze i ostali evropski narodi,a među njima i Englezi koji su se prvenstveno bavili trgovinom, ali i poljoprivredom.Prenosili su robu i proizvode između svoje matične zemlje i ove kolonije.
Velika Britanska kolonija stvorena je na ostrvima Gran Canaria i Tenerife,razlikovala se u mnogo čemu po svojim običajima,religiji i kulturi od naseobina domorodačkog stanovništva.Naselja su bila vrlo organizovana,arhitektonski vrlo lepa,uređena,posedi su bili veliki.Osim trgovinom,razvijali su i poljoprivredu i bavili se zemljoradnjom.
Sa sobom su donosili iz Britanije sve što ih je podsećalo na domovinu i što im je koristilo na novoj zemlji.Osim domaćih životinja,koje su bile osnova svakog domaćinstva,dovodili su i svoje pse,koji su im bili velika pomoć na novoj,jos neistraženoj teritoriji.
Proučavajući bogatu istoriju engleskih ljubitelja pasa,saznajemo da su sa kolonistima pristizali psi odgajani za razne potrebe engleskog stanovništva:da čuvaju posede,da verno prate svoje gospodare u lovu ,da čuvaju stada stoke, a neki su bili isključivo kućni ljubimci.Od ranih vremena, poznato je da su Englezi trenirali pse i za borbe,kako među sobom tako i za borbe sa drugim životinjama-kao što se spominje u mnogim zapisima iz tog vremena,sa lavom,jazavcem,bikom.

U prvim vekovima,nakon španskog osvajanja ostrva,engleskog psa je u njegovoj osnovi,karakteru i izgledu predstavljao stari borac pod imenom Engleski Buldog. To je bio pas srednje veličine,sa masivnom i snažnom glavom,jakom vilicom zahvaljujući kojoj su njegovi ugrizi bili vrlo efektni i opasni,kompaktne građe tela,širokih grudi,mišićavih nogu,okretan,brz-sa svim preduslovima za nemilosrdno gonjenje.
Ovaj pas je ukrštan sa “gripping” psima koji su na ostrvu postojali od ranije i koje su nazivali Španski Buldog,njih smo u gornjem tekstu već opisali.
Krajem 18. i početkom 19.veka,druga vrsta borbenog psa se pojavila u Engleskoj kao rezultat ukrštanja starog Engleskog Buldoga i starog Engleskog Terijera,nazvan je bull i terrier.Taj pas je bio manji,svetliji,brži,veoma temperamentan i samim tim prilagođeniji za borbe.
Bull i terrier je baza za sve borbene rase,poznatije kao PIT psi:Pit Bull Terrier,Stafordski Bull Terrier i Beli Bull Terrier.
Bili su srednje ili male građe,jake konstitucije,jednostavni za transport i doneti su na Kanarska Ostrva da upotpune zahteve engleske kolonije-da čuvaju njihove domove i posede,zemlju i fabrike,ali takođe i da učestvuju u lovu i borbama pasa (koje su na Ostrva Englezi i prvi ustanovili).

`Presa Canario` i legenda…

Osim “gripping” pasa,na Kanarskim Ostrvima su živeli i opstali i psi koji su oduvek korišćeni kao ovčarski psi,gonili su i čuvali stoku.Istorija i priča vezana za njih je vrlo duga i utkana u živote ljudi sa ostrva.
Potiču sa ostrva Fuerteventura,ali su se vremenom raširili po svim ostrvima ovog divnog arhipelaga.Poznati su pod imenom Perro de Ganado Majorero ili Bardino Majorero.Imali su karakterističnu tigrastu boju dlake,bili su robusni,snažni,vrlo pokretljivi i sa nepokolebljivim karakterom.


Ukrštanjem “gripping” i “majorero” pasa ,dobijeni su psi srednje veličine,robusni i grubi,kombinovanjem osobina obe rase dobili smo psa radnog karaktera,nešto pitomijeg,privrženog čoveku - psa sa kojim se moglo dobro sarađivati,jednom rečju-radnog psa. Nazivali su ih `psi zemlje`-Perros de la Tierra.
Konačno,u ovoj priči o nastanku današnjih pasa rase nazvane Perro de Presa Canario ,dolazimo do ukrštanja pasa Perro de la Tierra i Engleskog Bull i Terrier-a.
Nakon svih ovih,mnogobrojnih kombinacija,nije moglo biti tačnog koncepta rase,ljudi su samo vodili računa o funkcionalnim kvalitetima,ali nedovoljna geneticka kontrola dovodi do toga da spoljašnji izgled psa bude veoma različit.
Neki psi su ličili na buldoge,bili su zdepasti,kompaktni,kratkog lika,sa velikim površinama bele boje na telu.Drugi su imali duže telo,mršavije,sa više `majorera` u sebi,izražene šarene (tigraste),kratke ali gušće dlake.Treći tip pasa je bio nešto krupnije građe,sa manje genetičkih varijacija,obe krvne linije su bile ravnomernije `raspoređene`,bili su tigraste dlake sa belinama na šapama i grudima.

Što se tiče karaktera ovih pasa,nastalih ukrštanjima domorodačkih,španskih i engleskih rasa,nisu bili predodređeni samo za lov i borbe,već kao što smo i napominjali do sada u tekstu,čuvali su i nagonili stoku,branili i čuvali posede i zemlju svojih gospodara.Nije više bilo u njima nekontrolisane agresivnosti,kao kod prethodnih pasa sa ovih područja ,zabeleženih od 15.veka,pa nadalje,sve do kraja 19.veka.
Početkom 30-tih godina 20.veka,na Kanarskim Ostrvima bile su dozvoljene borbe pasa i bile su dosta često održavane.Ubrzo zatim,za vreme Španskog Građanskog rata 1936.godine ,borbe bivaju zakonom zabranjene,ali uprkos tome ,interes za njih nije jenjavao,održavale su se tajno u narednih par godina.
Bile su čisto zabavnog karaktera,da se odmere snage među psima,klađenje gotovo da nije ni postojalo.Nedugo zatim,ovaj vid zabave postajao je sve ređi i ređi,da je gotovo i iščezao.

Pas sa Kanarskih Ostrva je imao mnogo funkcija i svojih osobenosti, ali moramo naglasiti da nije bio klasičan`gladiator`.Želju za borbom,nasleđenu od svojih bull predaka (kada se pas bori do samog kraja),nije imao duboko urezanu u svojim genima.
Kanarski pas znao je dobro da uhvati protivnika,imao je dobar ugriz,držao ga neko vreme,što nas podseća na starog Engleskog Buldoga.Ljubiteljima borbenih pasa nedostajalo je više borbenosti,srčanosti,više akcije i krvoločnosti,a želeli su i da borbe traju mnogo duže.Iz svih ovih razloga,Kanarski psi bili su ukrštani sa Pit-rasama.
70-tih godina 20.veka,odgajivači nastavljaju dalje sa `nadogradnjom` ili `obogaćivanjem` rase Perro de Presa Canario i dodaju strane rase kao sto su: Napuljski mastif,Nemačka Doga,Engleski Mastif,Bordoška Doga ,Rodezijski Ridžbek,Fila Brazilero,Rotvajler, itd.
Sve ove,do sada pomenute rase,pasmine i varijeteti učestvovali su u formiranju pasa koji danas postoje.Sa Kanarskih Ostrva raseljeni su i ima ih po čitavom svetu.




















Tokom druge polovine 20.veka,selektivnim uzgojem i sa određenim namerama,stvorene su dve linije pasa : Perro de Presa Canario i Dogo Canario.
Podelu u današnje vreme podstiču i odgajivači i kinoloske sudije na `izložbene pse` i `radne pse`,iako jos uvek pripadaju istoj FCI grupi i isti standard je određen za sve njih.